DET VAR ETT ÅRSMÖTE SOM HETER DUGA!

18.12.2015 21:46
Skatamarks Ungkarlsförenings årsmöte den 15:e december 2015.
Undertecknad blev kallad som sekreterare till det beryktade årsmötet i Skatamark - trots att jag har en fru. Det var helt enkelt brist på folk som ville skriva protokoll under mötet - därav min nödutryckning. 
 
Föreningens huvuduppgift har alltid varit att skaffa en passande kvinna till föreningens ordförande. När detta i sällsynta fall lyckas väljs en ny ordförande. En turordningslista till ordförandeskapet beslutas det normalt om vid årsmötet. Mötet urartade snabbt och denna viktiga fråga fick bordläggas. Men inledningen av mötet ingav faktiskt djup respekt.
 
Det blev en storstilad entré till möteslokalen - jaktkojan uppe på Middagsberget.
Mötet skulle egentliga starta 18:00 - men då var bara jag på plats. Jag tände eld i en vedeldad spis och satte på en väldig gryta med älgköttsoppa. Grytan måste ha rymt minst 25 liter. Jag har aldrig sett en så stor gryta i gjutjärn. Köttsoppan behövde bara värmas upp. Soppan var redan färdig och uppkörd till kojan. Jag hade tänt flera ljus så det var faktiskt trevligt och lugnt och mysigt i jaktkojan.
 
Cirka 18:30 var lugnet över. Ett sjuhelvetes motorljud tog över friden. Inte mindre än tre skogstraktorer anlände samtidigt till skogskojan. En skogstraktor drog även ett timmersläp efter sig. "Fick du inte lös släpet" - hörde jag. Det var glada ungkarlar alla tre. Det skrattades mycket glatt och högljutt i skogen. Några ungkarlar stannade bilarna nere vid vägen och gick genom snön upp till stugan. Det vara bara 20 - 25 cm snö på marken, så det gick bra att gå.
 
Ungefär 19:00 inleddes mötet - utan att ordföranden anlänt. Men detta verkade inte störa någon. Jag är god vän med alla medlemmar i föreningen - och alla skålade för att jag tagit på mig uppdraget som sekreterare.
Jag blev litet yr efter alla skålar.
 
Första punkt på dagordningen var trekammarbrunnar. Jag hade hört argumenten tidigare under min tid i föreningen - den tid jag saknade fru. Jag var faktiskt ordförande i föreningen för 15 år sedan. Jag fick min fru. En finare fru har ingen ordförande någonsin fått. Det visade sig att vi var tvillingsjälar. Vilket flyt jag hade. Det var så märkligt - hon hämtade mig från skogskojan två dygn efter det omtalade årsmötet i december 1991. Hon är mitt livs största vinst. Jag känner stor tacksamhetsskuld till denna ungkarlsförening.
 
Tillbaka till trekammarbrunnarna. Många ledamöter upprepade samma sak - kvinnor ogillar fastigheter där trekammarbrunnar "sätter igen". Infiltrationen måste fungera. Alla började bli berusade. Det var som om var och en måste upprepa samma budskap. Det var bara röstläget som var olika, men argumenten var nästan identiska. Infiltrationen måste ske med makadam 16/32. Detta bokfördes jag i protokollet. Fraktionen 8/16 fördömdes i mycket aggressiva ordalag.
 
Vi vrålade och sjöng sånger av Dan Andersson. Refrängen "Vi har eld vi har kött vi har brännvin till tröst"- sjöng ungkarlsföreningens medlemmar så att änglarna i himlen hörde vår sång. De drog förmodligen på munnen. 
 
Men så plötsligt hördes ett motorljud. Klockan var nära nio på kvällen. Ordföranden var på väg. "Nu kommer han" ropade folk och rusade ut på bron. Ordföranden kom med en väghyvel årsmodell 1942. Den gick på tomgång uppför Middagsberget och små tallar och granar vek snällt åt sidan. Det var en entré som jag aldrig glömmer. Ordföranden gick lugnt ur sin väghyvel och knackade vant på snusdosans lock. En halv dosa Ettans biofiber trycktes elegant in under överläppen. Han tog lugnt en klyvyxa och hackade bort is från trappstegen in till hytten i väghyveln. Sedan hälsade han oss alla välkomna till mötet. Så lustigt han kom ju två timmar för sent. 
 
Det var en värdig entré. Det kändes som om naturen stannade upp. Alla förstod att ordförande skulle få sig en fin fru - en fru utan like. Men vem han än får till fru, har hon inte en chans mot min fru.  I vilket fall började kalaset som går till Skatamarks historia som - "det stora älgkalaset på Middagsberget". Vi var alla hungriga. Vi åt som vilda djur. Ljudnivån var inte av denna världen och glädjen går inte att beskriva med ord. Tre skogstraktorer och en väghyvel gick på tomgång hela natten lång. Middagsberget vibrerade behagligt. Endast några få människor i Norrbotten har fått vara med om något liknande. Oj så fin kultur vi har här uppe i Norrbotten.
 
Hur gick det då med protokollet? Min enda anteckning var ju att infiltrationen måste ske med makadam 16/32. Det var ju samma mening som stått i protokollet från alla årsmöten - fem år i sträck! Ordföranden tog lappen och kastade den in i järnspisen och sa - "det där skiter vi i". Så var denna julsaga slut. 
 
Brage Norin - Skogså Tankesmedja (sekreterare den 15 dec 2015 i Skatamarks Ungkarlsförening). 

Ämne: DET VAR ETT ÅRSMÖTE SOM HETER DUGA!

Inga kommentarer hittades.

Ny kommentar